اخبار

کشمکش وزیر بهداشت و علوم بر سر روانشناسی

کشمکش وزیر بهداشت و علوم بر سر روانشناسی

در دی ماه سال ۹۲ سید امیر محسن ضیایی معاون آموزشی وقت وزارت بهداشت در گفتگو با مهر از تشکیل کارگروه مشترک با وزارت علوم درباره رشته های دانشگاهی مرتبط با سلامت خبر داده بود.

ضیایی گفت: برخی از رشته های دانشگاهی که با سلامت و درمان مرتبط هستند در دانشگاههای وابسته به وزارت علوم قرار دارند که برخی از آنها پیش از تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و از گذشته در این دانشگاهها موجود بوده و برخی نیز به تازگی در دانشگاهها مانند دانشگاه علمی کاربردی به تصویب رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: ما در وزارت بهداشت ابتدا نامه ای به وزارت علوم نوشتیم و خواستار روشن شدن وضعیت این رشته ها شدیم و در ادامه جلسه ای با حضور معاون آموزشی وزارت علوم و مدیران مربوطه در این زمینه برگزار شد. به طور مثال روانشناسی بالینی از نام اش مشخص است که باید بخش آموزشی بالینی داشته باشد و در غیر این صورت آموزش ناقص می ماند.

پس از روی کار آمدن محمد فرهادی به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با توجه به سابقه پزشکی وی، گمانه زنی ها درباره همکاری بیشتر دو وزارتخانه علوم و بهداشت بیشتر شد.

صبحانه کاری دو وزیر تحت الشعاع سرنوشت ۲۳ رشته اختلافی وزارت بهداشت و علوم

این گمانه وقتی تقویت شد که در تنها صبحانه کاری دکتر سید حسن هاشمی با دکتر محمد فرهادی موضوع  سرنوشت ۲۳ رشته اختلافی وزارت بهداشت و علوم مطرح شد.

در این نشست مشترک وزیر بهداشت بر تعیین تکلیف رشته‌های پزشکی، غیر پزشکی و نیز بین رشته ای در کمیته مشترک بین دو وزارتخانه بهداشت و علوم تاکید کرد و وزیر علوم هم یادآور شد در حال حاضر ۲۳ رشته محل اختلاف نظر دو وزارت خانه علوم و بهداشت است.

وزیر بهداشت : باید مهارت آموزشی و دانش فارغ التحصیلی را به صورت توامان تامین کنیم

وزیر بهداشت گفت: این امکان وجود دارد خروجی برخی از رشته‌هایی که در زیرمجوعه وزارت علوم قرار دارند در محیط‌های بیمارستانی به کار گرفته شود اما وزارت بهداشت در واقع نیازی نسبت به بکارگیری این رشته‌ها نداشته باشد. ما درصدد همکاری با وزارت علوم هستیم تا در دو ماه آینده به نتایج خوبی برای آموزش ارتقاء و ایجاد فرصت‌های موثر دست یابیم.

هاشمی افزود: در صورتیکه در رشته‌های مرتبط با پزشکی در وزارت علوم رشته‌هایی تربیت شوند که امکان استفاده از آموزش مهارتی آنها وجود نداشته باشد، این افراد در شرایطی که به دانش فارغ التحصیلی رسیده اند، از مهارت کافی بی بهره اند به همین جهت هم در صدد هستیم مهارت آموزشی و دانش فارغ التحصیلی را به صورت توامان تامین کنیم.

وزیر علوم : وظایف کمیته مشترک دو وزارتخانه برای تعیین محتوا و محل صدور مجوز 

دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد این رشته های بین رشته ای، گفت: تاکنون بررسی‌های در این زمینه انجام شده است و کمیته مشترکی تعیین شده تا در ارتباط با مواد محتوایی و مجوز آنها تصمیم گیری شود.

وی گفت: در این کمیته محل صدور مجوز رشته‌ها مورد بررسی قرار گرفته و تعیین می‌شود تا در دانشگاه‌های علوم پزشکی و یا در دانشگاه‌های غیر پزشکی مجوزهای مورد نیاز ارائه شود. در حال حاضر ۲۳ رشته محل اختلاف نظر دو وزارت خانه علوم و بهداشت است و در صورت به نتیجه رسیدن کار این کمیته، در تعیین تکلیف محیط های کاری این رشته‌ها شفاف عمل می کنیم.

اما پس از این صبحانه کاری خبرها حاکی از آن بود که کمیته مشترک به نتیجه قابل توجهی نرسیده است.

۲۲ آذر و تصمیمی که گرفته نشد!

وزیر بهداشت پس از آن در ۱۹ آبان در مصاحبه ای اعلام کرد ۲۲ آذر ماه جلسه ای مابین وزارت علوم و بهداشت تشکیل شده و در خصوص رشته های شناور این دو وزارتخانه تصمیم گیری می شود.

وی یادآور شد: در طول سال های گذشته یک سری رشته ها که مرتبط با پزشکی هستند توسط دانشگاه آزاد و وزارت علوم تدریس می شوند که ما معتقد هستیم این موضوع اشتباه است و باید به وزارت بهداشت منقل شود و یا بالعکس یک سری رشته ها نیز در وزارت بهداشت است باید به وزارت علوم منتقل شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز نیز یک جلسه با وزیر علوم داشتیم که راهکار قانونی لازم وجود دارد و آنجایی که به مشکل برخورد کنیم شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین تکلیف خواهد کرد. فکر می کنم کار در مسیر قانونی خود دنبال می شود.

یک مقام مسئول وزارت بهداشت: می خواهیم دانش آموختگان روانشناسی توانمند شوند

در ۲۵ آذر ۹۴ دکتر حمید اکبری قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به آخرین وضعیت اختلاف وزارتین علوم و بهداشت درباره رواشناسی بالینی گفت: فارغ التحصیلان این رشته صرف نظر از محل تربیت باید توانمند باشند و هنوز درباره رشته های بین رشته ای مشترک با وزارت علوم به جمع بندی کامل نرسیده ایم و در حال بحث و تبادل نظر با این وزارتخانه هستیم.

اکبری تاکید کرد: معتقدیم صرف نظر از محل اجرای رشته، آن رشته با یک برنامه درسی و با یک شرایط و ضوابط استاندارد باید اجرا شود و ضمن اینکه این رشته بخش بالینی دارد و باید دانشجو در بیمارستان هم آموزش ببیند که وزارت علوم این امکان را ندارد.

وی اظهار داشت: اگر به توافق برسیم و قرار باشد رشته روانشناسی بالینی کماکان در وزارت علوم هم ارائه شود باید بخش های مناسب بالینی را با توافق با بیمارستان ها و دانشکده های وابسته به وزارت بهداشت انجام دهند تا به نتیجه مطلوب برسیم. ما به دنبال این نیستیم که این رشته در کجا ارائه می شود اما می خواهیم مردم خیال شان راحت باشد که دانش آموخته روانشناس بالینی توانایی لازم را دارد.

نامه جنجالی وزیر بهداشت

در تیرماه ۹۵ خبری با عنوان واگذاری رشته‌ روانشناسی بالینی وزارت علوم به بهداشت منتشر شد خبری که از سوی یکی از اساتید این رشته اعلام شد و موجی از اعتراضات را به دنبال داشت.

به دنبال انتشار این خبر، حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت از واگذاری مسئولیت برخی رشته های مشترک میان دو وزارتخانه علوم و بهداشت، به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد و گفت: پیش از این حدود ۲۴ رشته مشترک میان وزارت علوم و وزارت بهداشت وجود داشت که مسئولیت آنها محل اختلاف بود.

وی گفت: وزیر بهداشت پیشنهاد داده بود که انجام کلیه امور مربوط به آموزش گرایش های مرتبط با سلامت رشته مقاطع تحصیلی مختلف به صورت متمرکز در وزارت بهداشت صورت گیرد که رئیس جمهور آن را تایید و ابلاغ کرد. از جمله این رشته ها روانشناسی بالینی بود که این اتفاق افتاد و به وزارت بهداشت واگذار شد.

اکبری خاطرنشان کرد: از جمله رشته هایی که به وزارت بهداشت واگذار شد شامل روانشناسی بالینی، روانشناسی سلامت، روانشناسی خانواده، علوم ورزشی، ورزش درمانی، خدمات سلامت و بهورزی، دارویاری، سلامت یاری، تغذیه ورزشی، مراقبت از زنان، مراقبت طبی از سالمندان، مشاوره ژنتیک، ماساژدرمانی، بهداشت روان و مشاوره ورزشی، کایروپراکتیک است.

با اعلام این خبر مشخص شد که وزیر بهداشت ۱۷ خرداد ماه ۹۵ در نامه ای به رئیس جمهور با اشاره به نام برخی از رشته ها از جمله روانشناسی بالینی و ۱۴ رشته دیگر از رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست کرده بود که این رشته به وزارت بهداشت واگذار شود.

 

********************************************************

مرکز ۱مشاور

مشاوره دهنده تخصصی کنکور

برای تماس با مشاورین ما تنها با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد، با شماره ۹۰۹۹۰۷۰۵۲۹ تماس بگیرید.

تماس از ۸ صبح تا ۱۲ شب

حتی ایام تعطیل

برای قبولی در مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی و آزاد با ما تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را برای ورود به بهترین دانشگاه ها راهنمایی

کنند.

مرکز “۱مشاور” با کمک گرفتن از مشاوران و کادر مجرب خود آماده ی ارائه مشاوره در زمینه ی کنکور و مشاوره تحصیلی در رشته های مختلف 

می باشد.

کلیه سوالات خود را در مورد کنکور و برنامه ریزی تحصیلی از ما بپرسید.

برای دریافت راهنمایی تلفنی جهت گرفتن اطلاعات در زمینه دانشگاهی با مشاوران مجرب مرکز

۱مشاورتماس بگیرید.

انتشار این مطلب

پربازدیدترین مطالب